• Huvudsponsorer

Tisdag Tis 8 September Sep
Torsdag Tor 10 September Sep
Lördag Lör 12 September Sep
Fredag Fre 18 September Sep
Torsdag Tor 24 September Sep
Lördag Lör 26 September Sep
Torsdag Tor 1 Oktober Okt
Lördag Lör 3 Oktober Okt
Torsdag Tor 8 Oktober Okt
Lördag Lör 10 Oktober Okt
Torsdag Tor 15 Oktober Okt
Lördag Lör 17 Oktober Okt
Torsdag Tor 22 Oktober Okt
Lördag Lör 24 Oktober Okt
Torsdag Tor 29 Oktober Okt
Lördag Lör 31 Oktober Okt
Tisdag Tis 10 November Nov
Torsdag Tor 12 November Nov
Lördag Lör 14 November Nov
Torsdag Tor 19 November Nov
Lördag Lör 21 November Nov
Torsdag Tor 26 November Nov
Lördag Lör 28 November Nov
Tisdag Tis 1 December Dec
Torsdag Tor 3 December Dec
Lördag Lör 5 December Dec
Tisdag Tis 8 December Dec
Torsdag Tor 10 December Dec

Välkommen tillbaka Joel Persson

6 juni 2020 11:45
Lagbygge 2020/2021

Efter en sejour i Nordamerika är han tillbaka i Sverige klar för spel i Växjö Lakers kommande tre säsonger. Varmt välkommen tillbaka Joel Persson!


Inför guldsäsongen 2017/18 värvades HockeyEttan backen från Kristianstad IK till Växjö Lakers. Hans debutsäsong i SHL skulle komma att bli minst sagt succéartad. Högerskytten briljerade och stod för 34 poäng på 50 grundseriematcher, var med och tog laget till serieseger, för att sedan gå näst intill obesegrade genom slutspelet och vinna klubbens andra SM-guld.

Inför guldsäsongen 2017/18 värvades HockeyEttan backen från Kristianstad IK till Växjö Lakers. Hans debutsäsong i SHL skulle komma att bli minst sagt succéartad. Den spelskicklige högerskytten med det vassa skottet briljerade i powerplay, stod för 34 poäng på 51 grundseriematcher, var med och tog laget till serieseger för att sedan gå näst intill obesegrade genom slutspelet och vinna klubbens andra SM-guld.

Med 13 NHL-matcher och 34 AHL-matcher på CV:t är 26-åringen från Osby nu tillbaka för spel kommande tre säsonger i klubben.

"Jag känner mig oerhört taggad på att få spela i Vida Arena igen"

- Jag är väldigt glad över att komma tillbaka till Växjö Lakers och känner mig oerhört taggad på att få spela i VIDA Arena igen, säger en glad Joel Persson som redan är på plats i Växjö.

I och med värvningen av Joel har Växjö Lakers för närvarande åtta backar i backbesättningen inför kommande säsong.

- Det är självklart jättekul att ha Joel tillbaka i laget. Karriären har snurrat i hög fart för honom ända sedan han kom upp till oss 2017/18 men nu har han en plattform som en av de bästa offensiva backarna i Europa att stå på. Vi skall tillsammans höja den nivån ytterligare, säger sportchef Henrik Evertsson.