• Huvudsponsorer

Torsdag Tor 5 September Sep
Tisdag Tis 10 September Sep
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Lördag Lör 21 September Sep
Torsdag Tor 26 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Torsdag Tor 3 Oktober Okt
Lördag Lör 5 Oktober Okt
Torsdag Tor 10 Oktober Okt
Lördag Lör 12 Oktober Okt
Torsdag Tor 17 Oktober Okt
Lördag Lör 19 Oktober Okt
Torsdag Tor 24 Oktober Okt
Lördag Lör 26 Oktober Okt
Torsdag Tor 31 Oktober Okt
Lördag Lör 2 November Nov
Torsdag Tor 14 November Nov
Lördag Lör 16 November Nov
Torsdag Tor 21 November Nov
Lördag Lör 23 November Nov
Torsdag Tor 28 November Nov
Lördag Lör 30 November Nov
Torsdag Tor 5 December Dec
Lördag Lör 7 December Dec
Tisdag Tis 17 December Dec
Torsdag Tor 19 December Dec

Lakersspelare uttagna till World Under-17 Challenge

9 oktober 2019 16:30
Junior

Sveriges Team 17:s huvudcoach Anders Eriksén tog idag ut truppen till 2019 World Under-17 Hockey Challenge i Kanada. Turneringen som inofficiellt kallas för junior-VM för U17 spelas den 2-9 november. I truppen finns Växjö Lakers forward Victor Stjernborg och back Theodor Johnsson med.


SPELSCHEMA

Torsdagen den 31 oktober
Klockan 19.30 Sverige-Tjeckien
Centennial Regional Arena, Brooks, Kanada

Söndagen den 3 november
Klockan 15.00 Finland-Sverige
Innovation Credit Union iPlex, Swift Current

Måndagen den 4 november
Klockan 19.00 Sverige-Kanada Röd
Innovation Credit Union iPlex, Swift Current

Tisdagen den 5 november
Klockan 15.00 Ryssland-Sverige
Innovation Credit Union iPlex, Swift Current

Torsdagen den 7 november
Klockan 15.00 Kvartsfinal B 4-A 1
Canalta Centre, Medicine Hat

Klockan 15.00 Kvartsfinal A 4-B 1
Innovation Credit Union iPlex, Swift Current

Klockan 19.00 Kvartsfinal B 3-A 2
Canalta Centre, Medicine Hat

Klockan 19.00 Kvartsfinal A 3-B 2 Innovation Credit Union iPlex, Swift Current

Fredagen den 8 november Klockan 18.00 Semifinal
Innovation Credit Union iPlex, Swift Current

Klockan 19.00 Semifinal
Canalta Centre, Medicine Hat

Lördagen den 9 november Klockan 11.00 Placeringsmatch
Innovation Credit Union iPlex, Swift Current

Klockan 15.00 Placeringsmatch
Innovation Credit Union iPlex, Swift Current

Klockan 15.00 Match om tredje plats
Canalta Centre, Medicine Hat

Klockan 19.00 Final
Canalta Centre, Medicine Hat

OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid.

Deltagande lag är Finland, Kanada Röd, Kanada Svart, Kanada Vit, Ryssland, Sverige, Tjeckien och USA.

Vi gratulerar Victor och Theodor till uttagningen och önskar dem lycka till i helgens matcher!