• Huvudsponsorer

Torsdag Tor 9 Januari Jan
Lördag Lör 11 Januari Jan
Torsdag Tor 16 Januari Jan
Lördag Lör 18 Januari Jan
Torsdag Tor 23 Januari Jan
Lördag Lör 25 Januari Jan
Torsdag Tor 30 Januari Jan
Lördag Lör 1 Februari Feb
Tisdag Tis 11 Februari Feb
Torsdag Tor 13 Februari Feb
Lördag Lör 15 Februari Feb
Tisdag Tis 18 Februari Feb
Torsdag Tor 20 Februari Feb
Lördag Lör 22 Februari Feb
Tisdag Tis 25 Februari Feb
Torsdag Tor 27 Februari Feb
Lördag Lör 29 Februari Feb
Tisdag Tis 3 Mars Mar
Torsdag Tor 5 Mars Mar
Lördag Lör 7 Mars Mar
Tisdag Tis 10 Mars Mar
Torsdag Tor 12 Mars Mar

Följ Fasth & Welch under OS

14 februari 2018 11:30
Nyhet

Idag drar ishockeyn för herrar igång i vinter-OS 2018. Håll koll på Växjö Lakers målvakt Viktor Fasth som representerar Tre Kronor och backen Noah Welch som representerar Team USA.


Den 7 februari begav sig de båda Växjö Lakers-spelarna Viktor Fasth och Noah Welch till Pyeongchang i Sydkorea för att ansluta till sina respektive landslag och förbereda sig för Vinter-OS 2018.

Trupperna

» Tre Kronors trupp
» Team USA:s trupp

Grupper

Grupp A
Kanada
Tjeckien
Schweiz
Korea

Grupp B
Ryssland
USA
Slovakien
Slovenien

Grupp C
Sverige
Finland
Norge
Tyskland

Tre Kronors spelschema

15 februari Klockan 08.40
Gruppspel: Norge - Sverige

16 februari Klockan 13.10
Gruppspel: Sverige - Tyskland

18 februari Klockan 13.10
Gruppspel: Sverige - Finland

Team USA:s spelschema

14 februari Klockan 13.10
Gruppspel: USA - Slovenien

16 februari Klockan 04.10
Gruppspel: USA - Slovakien

17 februari Klockan 13.10
Gruppspel: Ryssland - USA

Finalspel

20 februari klockan 04.10
Åttondelsfinal: Lag 5 - Lag 12
20 februari klockan 08.40
Åttondelsfinal: Lag 6 - Lag 11
20 februari klockan 13.10
Åttondelsfinal: Lag 7 - Lag 10
20 februari klockan 13.10
Åttondelsfinal: Lag 8 - Lag 9

21 februari klockan 04.10
Kvartsfinal 1: Lag 1 - Vinnare åttondel 1
21 februari klockan 08.40
Kvartsfinal 2: Lag 2 - Vinnare åttondel 2
21 februari klockan 13.10
Kvartsfinal 3: Lag 3 - Vinnare åttondel 3
21 februari klockan 13.10
Kvartsfinal 4: Lag 4 - Vinnare åttondel 4

23 februari klockan 08.40
Semifinal 1: Vinnare kvart 1 - Vinnare kvart 4
23 februari klockan 13.10
Semifinal 2: Vinnare kvart 2 - Vinnare kvart 3

24 februari klockan 13.10
Bronsmatch: Förlorare Semi 1 - Förlorare Semi 2

25 februari klockan 05.10
Final: Vinnare Semi 1 - Vinnare Semi 2