• Huvudsponsorer

Tisdag Tis 26 Mars Mar
Torsdag Tor 28 Mars Mar
Lördag Lör 30 Mars Mar
Fredag Fre 9 Augusti Aug
Fredag Fre 16 Augusti Aug
Torsdag Tor 22 Augusti Aug
Fredag Fre 23 Augusti Aug
Torsdag Tor 29 Augusti Aug
Torsdag Tor 5 September Sep
Tisdag Tis 10 September Sep
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Lördag Lör 21 September Sep
Torsdag Tor 26 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Torsdag Tor 3 Oktober Okt
Lördag Lör 5 Oktober Okt
Torsdag Tor 10 Oktober Okt
Lördag Lör 12 Oktober Okt
Torsdag Tor 17 Oktober Okt
Lördag Lör 19 Oktober Okt
Torsdag Tor 24 Oktober Okt
Lördag Lör 26 Oktober Okt
Torsdag Tor 31 Oktober Okt
Lördag Lör 2 November Nov
Torsdag Tor 14 November Nov
Lördag Lör 16 November Nov

Följ Fasth & Welch under OS

14 februari 2018 11:30
Nyhet

Idag drar ishockeyn för herrar igång i vinter-OS 2018. Håll koll på Växjö Lakers målvakt Viktor Fasth som representerar Tre Kronor och backen Noah Welch som representerar Team USA.


Den 7 februari begav sig de båda Växjö Lakers-spelarna Viktor Fasth och Noah Welch till Pyeongchang i Sydkorea för att ansluta till sina respektive landslag och förbereda sig för Vinter-OS 2018.

Trupperna

» Tre Kronors trupp
» Team USA:s trupp

Grupper

Grupp A
Kanada
Tjeckien
Schweiz
Korea

Grupp B
Ryssland
USA
Slovakien
Slovenien

Grupp C
Sverige
Finland
Norge
Tyskland

Tre Kronors spelschema

15 februari Klockan 08.40
Gruppspel: Norge - Sverige

16 februari Klockan 13.10
Gruppspel: Sverige - Tyskland

18 februari Klockan 13.10
Gruppspel: Sverige - Finland

Team USA:s spelschema

14 februari Klockan 13.10
Gruppspel: USA - Slovenien

16 februari Klockan 04.10
Gruppspel: USA - Slovakien

17 februari Klockan 13.10
Gruppspel: Ryssland - USA

Finalspel

20 februari klockan 04.10
Åttondelsfinal: Lag 5 - Lag 12
20 februari klockan 08.40
Åttondelsfinal: Lag 6 - Lag 11
20 februari klockan 13.10
Åttondelsfinal: Lag 7 - Lag 10
20 februari klockan 13.10
Åttondelsfinal: Lag 8 - Lag 9

21 februari klockan 04.10
Kvartsfinal 1: Lag 1 - Vinnare åttondel 1
21 februari klockan 08.40
Kvartsfinal 2: Lag 2 - Vinnare åttondel 2
21 februari klockan 13.10
Kvartsfinal 3: Lag 3 - Vinnare åttondel 3
21 februari klockan 13.10
Kvartsfinal 4: Lag 4 - Vinnare åttondel 4

23 februari klockan 08.40
Semifinal 1: Vinnare kvart 1 - Vinnare kvart 4
23 februari klockan 13.10
Semifinal 2: Vinnare kvart 2 - Vinnare kvart 3

24 februari klockan 13.10
Bronsmatch: Förlorare Semi 1 - Förlorare Semi 2

25 februari klockan 05.10
Final: Vinnare Semi 1 - Vinnare Semi 2