Skellefteå Kraft Arena och 2:an i tabellen tog emot serieldarna, ett Växjö Lakers utan 4 forwards, Kellman saknas ju fortfarande, Victor Stjernborg spelar JVM i Kanada och både Robert Rosén och Martin Lundberg fanns med på frånvarolistan. Ludvig Claesson uppsatt som center och två lokalprodukter i form av Rasmus Brattborn (Alvesta) och Jacob Sagadin (Ljungby) båda blott 17 åt gamla fanns med i laguppställningen. Växjö började riktigt bra, satte stopp för Skellefteå tidigt i uppspelsfasen och pressade på ordentligt. Det tog hemmalaget över tre och en halv minut innan man lyckades ta sig in i Växjös zon någorlunda kontrollerat. Men när man väl hittade in så satte man upp ett riktigt vasst spel som vållade Växjö och Emil Larmi ganska stora bekymmer.
Efter knappa 7 minuters spel kom en dubbelutvisning på Oskar Nilsson, och Manuel Ågren. I spel 4-4 kom Dan Sexton helt fri mot Linus Söderström, men pucken hoppade och studsade över Sextons blad i dragningen och han fick ingen avslutande träff. Spelmässigt ganska avvaktande ändå, båda lagen kände på varandra och vågade inte ta för stora risker, men ändå ett litet övertag för Skellefteå, som lyckades ta sig lite fler lägen, och Larmi fick ligga i. Men den vassaste målchansen hade Glenn Gustafsson, som så när överlistade Söderström efter fint förarbete av Tobias Rieder.
Mot slutet av perioden var det helt jämt, lika i antal målchanser, lika i skott på mål, och ganska lika även i spel med puck. Skellefteå hade något lite längre anfall, men Växjös målchanser kändes farligare. Växjö spelade riktigt bra defensivt, även om hemmalaget lyckades ta sig igenom både en och två gånger, men så var det ju också ligans två bästa lag på isen. Med bara ett par sekunder kvar var det riktigt nära att Kalle Kossila lyckades få hål på hemmalaget, men vi gick till paus utan några mål, 7-9 i skott på mål och vars 1x2 minuters utvisning.
Andra perioden drog i gång med ett par anfall åt vardera håll, och sen fortsatte kampen om varje centimeter is. Men det var Skellefteå som vaskade fram en riktigt farlig målchans, som slutade med flera liggande spelare hos Larmi och en utvisning på Amil Krupic och matchens första powerplay var ett faktum efter 04:20. Växjös boxplay lämnade ingenting att önska, utan spelades av precis efter boken och Krupic fick åter äntra isen.
Men Skellefteå är riktigt vassa, och man skapade flera bra situationer där både Växjös backar och Larmi fick det hett om öronen. Växjö svarade dock upp med flera snabba spelvändningar och man var även riktigt bra i forechecken, och vann inte sällan tillbaka pucken i hemmalagets försvarszon. Men Växjö hade det svårare att komma till det där sista, och visst hemmalaget hade haft ett powerplay, men efter halva perioden var det 10-0 i skott på mål. Det var ganska fysiskt spel, både Blichfeld och Häman Aktell delade ut ett par fina tacklingar, men fair och utan efterslängar.
Mot senare delen av perioden satte Växjö upp både flera och bättre anfall, där man lyckades bita sig kvar i Skellefteås zon, och man kom även till ett par fina avslut men Söderström nekade så långt. Larmi nekade också hemmalagets försök, ja, hela Växjös defensiv stod upp riktigt bra och visade på stort tålamod, när Skellefteå tilläts cirkulera runt runt utan att komma in i farligt område. Vi gick till pausvila fortfarande mållöst, skotten 13-6 och 1x2 minuters utvisning för Växjö.
Tredje perioden tog vid med ett snabbt ledningsmål från hemmalaget, efter ett inledande bra Växjöanfall trycktes gästerna ner djupt till vänster om Larmi, där till slut Kühnhackl hittade Måns Forsfjäll med en fin backhand, och Larmi fick kapitulera. Strax därefter hade hemmalaget en i stolpen också och nu skulle Växjö få hålla i hatten samtidigt som man blev tvungna att trycka lite mer på gasen. Men då drog sig Dan Sexton på sig en offensiv utvisning och powerplay för ett Skellefteå i momentum efter ledningsmålet, jobbigt värre med andra ord. Ytterst nära 2-0, men Larmi stod för ytterligare en grym räddning, och kunde tillsammans med ett hårt arbetande boxplay nolla Skellefteås numerära övertag.
Pär Lindholm kom i ett friläge, ensam mot Larmi, men icke. Däremot kom 2-0 strax därefter när Forsfjäll lossade backskott, Larmi stötte ut pucken, högt och iväg, men den tog på Pär Lindholm och studsade tillbaka in i nät. Sen var det riktigt nära att Brian Cooper svarade med en reducering, men Söderström var med på den också. En helt annan matchbild nu, Växjö var ju tvungna att släppa efter lite bakåt, vilket öppnade upp ytor som i sin tur betydde fler målchanser för hemmalaget.
Även Skellefteå är otroligt skickliga på att stänga ner, och Växjös försök stannade oftast vid just försök, och man kom inte nära Söderström med samlat Skellefteåförsvar. Samtidigt låg man på rull med en eller två spelare som gick så fort det fanns läge, och Larmi fick verkligen ingen rast eller ro. Dyra råd nu för Jönssons mannar, hur skulle man kunna lösa detta läge mot ett av SHL:s bästa lag? Med 2:34 kvar tog time-out och lyfte samtidigt Larmi för spel 5-6. Tekning till vänster om Söderström, som Växjö vann, satte upp ett spel och rullade runt, men pucken ramlade ner framför Lindholms skridskor och en rak slagen puck åkte hela vägen ner till 3-0 i tom målbur och därmed åkte ridån ner. Vi sammanfattar matchens siffror till: 3-0 i mål, 35-21 i skott på mål och 1x2 minuters utvisning för Skellefteå, respektive 3x2 minuter för Växjö.
På onsdag den 28/12 är det dags för hemmamatch i VIDA Arena när Timrå gästar. Matchen startar kl 19:00, och hockey ska ju ses live så skaffa din biljett på (http://vlh.ebiljett.nu) eller följ matchen på Cmore alternativt via Växjö Lakers sociala medier.