Första hemmaförlusten kom mot Leksand

Publicerad:

Referat

Omgång 10 för Växjö Lakers. Då gällde hemmamöte med Leksand. Ett Leksand som ligger under större delen av matchen, men vänder med ett sent mål i tredje och vinner med 1-2 efter overtime.

Leksand på besök betyder alltid härlig inramning med många bortasupportrar, vilket möjliggör en hög stämmning på läktarna. Vilka som drog mest nytta av detta inledningsvis av matchen är nog, spelmässigt i alla fall, gästande Leksand. Gästerna känns rappare och hittar bättre vägar fram i banan än vad hemmalaget gör. Och det känns som att man spelar i ett lite högre skridskotempo än hemmalaget.

Detta ser man framför allt i skottstatistiken efter den första perioden som slutar 8-14 i Leksands favvör. Så när Glenn Gustafsson åker ut efter 7.14 så känns det lite som att här kan gästerna även ta kommandot i målskyttet. Men Lakers spelar bra i sitt första boxplay för matchen och reder ut detta på ett bra sätt. Istället får man själva chansen efter 14.49 när Olle Alsing åker ut för en fasthållning.

Med facit i hand vet vi att innan teket efter utvisningen så viskar Blichfelt till Martin Lundberg att han ska smyga upp bakom mål på bortre stolpen. Efter en give and go passning med Blichfelt smyger Lundberg runt och upp vid den bortre stolpen och då kommer ett stenhårt pass från Blichfelt som Lundberg slår på direkt och pucken går in bakom Armalis och vi har hemmalaget i ledning med 1-0 efter 15.02.

Leksands offensiv är vass och man fortsätter att förlägga spelet till Lakers zon vilket blir jobbigt för hemmalaget. Men man håller rent trots gästernas övertag och vi går till första vilan med en ledning 1-0 för Lakers.

Den andra perioden blir en mållös historia där en del utvisningar åt bägge håll förstör rytmen i matchen. Och detta medför att det är svårt att bestämma vem som spelmässigt gör det bäst. Båda lagen jobbar bra i sina boxplay vilket är den största enskilda anledningen till att vi får mållöst i den andra perioden. Två bra målvakter har vi också på banan som bidrar till den mållösa andra perioden, Emil Larmi och Mantas Armalis. Lakers vinner dock skotten med 8-4 och gör en klart bättre period.

Den tredje blir jämn rakt igenom och båda lagen har sina lägen. Lakers ledning står sig fram till det är drygt 6 minuter kvar då Carter Camper hittar fram till en fri John Quenneville i misstänkt offiside som inte gör några misstag när han hänger kvitteringen i närmsta kryss. Ett mål som tar den här matchen in i förlängning där Lakers inte alls får till det utan Leksand är starkast och kan till slut avgöra genom Carter Camper som får öppen bur efter pass från Oskar Lang 2.47 in i overtime.

Leksand vinner skotten till slut med 26-30 och får med sig bonuspinnen hem till Dalarna. Nästa match ser vi redan nu på torsdag i Vida Arena när Malmö Redhawks gästar. Glöm inte säkra din plats. Nedsläpp kl. 19.00.

Patrik Hammarstedt