Tung förlust i Karlstad
Publicerad:

Växjö Lakers gjorde en stor arbetsinsats mot Färjestad men hade återigen problem med målskyttet och föll till slut med 2-1.
Matchen mellan Växjö Lakers och Färjestad i Löfbergs Lila Arena bjöd på ett mål i varje period fördelade på två puckar för hemmalaget och en för bortalaget.
Växjö Lakers åkte därmed på en oerhört tung 2-1-förlust - det första nederlaget mot Färjestad den här säsongen.
Men framförallt den femte raka förlusten sedan juluppehållet.
- Det var en insats som var upp och ner. Vi startade bra och hade första halvan av matchen, sedan hade Färjestad den andra halvan, sa Sam Hallam till C More Live efter matchen.
Växjö Lakers, anförda av kedjan med Johan Markusson, Erik Josefsson och Mikael Eriksson, öppnade starkt och trummade på bra i den första perioden. Det kom också ett gyllene läge att ta ledningen när Markusson kom fri, men Alexander Salak i FBK-kassen läste dragningen.
- Jag är inte van vid de där lägena. Jag hade tänkt skjuta men såg inget nät och då försökte jag med en dragning istället, men fick inte upp pucken, sa Markusson.
Istället fick Chris Lee öppen gata i slottet när han prickade in Färjestads 1-0-mål.
- Vi gjorde ett misstag och då gjorde de mål, vi blev hårt straffade, sa Markusson.
Efter två raka matcher utan mål så gjorde i alla fall Tomi Kallio det förlösande 1-1-målet i början av den andra perioden. Dennis Rasmussen kom i en spelvändning, hamnade ur läge och vände om innan han serverade Kallio en crosspass som finländaren utnyttjade.
I samma sekvens var det en avvaktande utvisning då Johan Andersson blivit intacklad i Alexander Salak.
- Sista passningen satt perfekt och jag kunde trycka dit direkt, sa Kallio om målet.
- Vi skapde gott om chanser mot HV71 och Brynäs också, det var bara att vi inte fick in pucken. Vi har inte snackat så mycket om det, men visst var det skönt att göra mål igen.
Växjö Lakers hade också ett kanonläge att göra 2-1 strax efteråt sedan Robert Rosén slagit en genial passning mellan två backar, men Steve Saviano fick inte till avslutningen.
I den sista perioden fick Växjö Lakers två tidiga power play-lägen men förmådde inte utnyttja dessa. Istället svarade Färjestad med att dundra in 2-1 i sitt första power play i sista perioden. Fredrik Norrena var chanslös i sidledsförflyttningen när Magnus Nygren nätade.
- Vi hade ett par lägen i power play som vi inte utnyttjade, och istället utnyttjar de sitt läge, sa Sam Hallam till C More Live, och ville inte analysera power play-spelet direkt efter matchen.
- Det är svårt så här snabbt, men jag tycker att vi satte upp vårt spel hyfsat bra, men fick inte riktigt den farten i pucken som vi ville. Sedan hade vi inte marginalerna med oss heller.
Växjö Lakers jagade en kvittering men kom aldrig riktigt nära.
Just nu kretsar den största oron kring power play-spelet och målskyttet. Inget power play-mål på över en månad och bara ett mål på tre matcher.
- Färjestad borta är en tuff bortamatch, men vi kan bara fortsätta jobba. Jag tycker att vi visade bättre intentioner än mot Brynäs, sa Hallam.
Närmast ställs Växjö Lakers mot Linköping på hemmaplan på torsdag.