PANELEN: Södertälje SK

Se också
PANELEN: Almtuna IS

Inför den stundande kvalserien – den tuffaste någonsin! – har webbredaktionen samlat ihop en panel bestående av en brokig skara mer eller mindre hockeytokiga personer, alla med någon form av anknytning till klubben. I en serie artiklar kommer dessa "experter" ingående syna Växjö Lakers kommande motståndare.


 

PANELEN består av:
Julia, studerande och supporter till VLH
Lauren Kielly, flickvän till #44 Josh MacNevin
Sabrina Lundbohm, gift med #68 David Lundbohm
Ulrik Wallertz, sponsor till VLH

 

Vi vill poängtera att tankar och åsikter som framförs nedan är personliga och inte uttryck för en officiell uppfattning inom Växjö Lakers Hockey.

 

Om Södertälje SK:

 

Julia:
Jag tycker det är tråkigt att Södertälje måste kvala för att hålla sig kvar i elitserien i år igen. Inte för att jag håller på varken Södertälje eller Rögle men det är ändå tråkigt att det är samma lag som kämpar i botten på elitserien. Vad beror detta på? Förmodligen pengar, men det kan kanske också handla om sammanhållningen i laget? Hoppas det inte är så för då är det inte roligt att hålla på med idrott. En som jag tror har haft det roligt är Linus Klasen – vilken kille! Till och med motståndarsupportrar kan njuta av hans sätt att spela hockey. Jo, så är det faktiskt…….

Södertälje har haft det tufft på slutet med slagsmål och avstängningar. Har de varit övertända för att försöka klara nytt kontrakt eller hade de redan gett upp när de drog på sig dessa avstängningar? Hade jag varit tränare hade jag varit både orolig och arg inför kommande kval.

Förra året var väl Södertälje de som var något bättre i kvalet, men i år känns övriga lag också bättre och Södertäljes coacher får nog ta ett allvarligt samtal med sina slagskämpar om de tänker stanna kvar i elitserien!
/Julia

Lauren:
With only 63 points this year Södertälje had another bad season. So again they join us in this Kvalserien. Södertälje has everything to lose by doing poorly in these next 10 games. In 2005-2006  Södertälje faced this issue before and they finished third which brought them into Allsvenskan. I am sure they never want to do that again, so they need to play their best. They have a team full of experienced players, who have played hockey for many years. A big difference compared to our young team. Although their experience should lead them through this Kvalserien, it becomes difficult because winning is a habit and so is losing. Right now they have a losing habit. The pressure is on them now.
/Lauren

Sabrina:
I think that in the next few weeks we are all going to see some great hockey.  Växjö Lakers know what it takes to win, and will do whatever they can to make it happen.
/Sabrina

Ulrik:
Målvakter: Fick in unge Riku Helenius från AHL när Björn Bjurling varit skadad, och finnen har gjort det bra. Men nu är Björn tillbaka och det tror jag är viktigt för SSK.
Backar: Försvaret tycker jag är deras största svaghet, mest insläppta mål i Elitserien och bara en back som gjort mer än 2 mål.
Forwards: Här måste man trots allt nämna Linus Klasen, en offensiv talang med ett eget spelsätt. Har alltid gjort mycket poäng, gjorde så redan i Huddinge.
Tränare: Popovic gör sin första säsong som head coach och jag tycker inte man kan lasta honom för årets klena resultat, Södertäljes trupp är helt enkelt för dålig.
Viktigaste spelaren: Linus Klasen med gardering Björn Bjurling.
Chanser i kvalserien: Beror på om de lyckas "skydda" Klasen , han är fysiskt svag och ett givet tacklingsobjekt som motståndarna kommer försöka göra trött.
/Ulrik

Tillbaka
 
© Copyright Växjö Lakers Hockey 2007
Arabygatan 11, 352 46 Växjö
Tel: +46 (0)470-74 88 70 Fax: +46 (0)470-74 88 79
Epost: kansli@vaxjolakers.se
Information om cookies