Publicerad: 2012-08-04 18:31
Under lördagseftermiddagen genomfördes Lakers Skills Competition i Vida Arena och uppskattningsvis drygt 2000 personer var på plats.
Eftermiddagen inleddes med spelarpresentation och störst ovationer drog hemvändaren Robert Rosén ner när han äntrade isen som sista spelare.
- Det är klart att det var häftligt. Det var lite nervöst, men att det var så uppskattat var kul och hedrande, säger Robert.
Sedan genomfördes Lakers Skills Competition i sex olika moment där Lag Josefsson och Lag Markusson samlade poäng som omvanlades till mål i den avslutande internmatchen.
- Det var kul faktiskt. Det var första gången jag gjort något sådant här. Jag är van vid att det är vanliga träningar vid första ispasset, men nu fick vi chansen att bjuda publiken på något och jag tror att de uppskattade det, säger Rosén.
Robert Rosén visade också upp sig omgående i internmatchen genom att göra mål direkt. Till slut vann hans lag - lag Josefsson - Lakers Skills Competition med 7-5.
- Målet var ju en fantastisk start för mig, det var ju i första bytet. Det var "Gurras" fina handleder som visade sig där när jag fick en fin flippass, säger Robert Rosén som gladdes över lagsegern.
- Självklart, det blir något att snacka om i omklädningsrummet (haha).
Erik Josefsson
Fredrik Norrena
Kristofer Berglund
Björn Karlsson
Niclas Lundgren
Jan Urbas
Tomi Kallio
Petr Vampola
Robert Rosén
Gustav Hjalmarsson
Dennis Rasmussen
Nicklas Frahmer
Johan Markusson
Mattias Modig
Jonas Holös
Tom Linder
Jeremias Augustin
Tim Heed
Alexander Johansson
Steve Saviano
Brad Moran
Johan Andersson
Mikael Eriksson
Erik Lagerblad
17/06 Läget i lagen inför 2...
17/06 Elitserien och Svensk...
17/06 Pressbilder och logot...
17/06 Kanadensisk AHL-målva...
13/06 "Sådana matcher plock...
13/06 Nytt format på SM-slu...
12/06 Elitserielagens träni...
21/05 Växjö värvar backen C...
20/05 Tack för säsongen 201...
17/05 Säkra din plats till...
08/05 Se de hetaste tacklin...
08/05 Växjö värvar finländs...
02/05 Det här är årets mål
02/05 Det här är årets rädd...
02/05 Här är spelschemat fö...
25/04 Dags att rösta fram "...
25/04 Dags att rösta fram "...