Publicerad: 2012-03-05 14:29
Kontraktet är säkrat - och nu går Växjö Lakers för den sista slutspelsplatsen men har inte allt i egna händer inför avslutningen borta mot seriesegrarna Luleå.
Inför den sista omgången ligger nian Växjö Lakers och åttan Modo på samma poäng (77), men Modo har fördel av fyra plusmål.
Växjö Lakers avslutar grundserien borta mot Luleå medan Modo spelar mot Linköping hemma.
- Vi har chansen även om vi inte har det helt i egna händer. Det är lite synd att det skiljer några mål. Vi har tagit igen flera mål på Modo men inte kommit ikapp. Vinner Modo med uddamålet så måste vi vinna med sex mål. Det är inte omöjligt, men det är svårt, säger Janne Karlsson.
Växjö Lakers vann senaste matchen med 2-0 mot AIK, och det var där elitseriekontraktet säkrades. Det var det viktigaste - och Janne Karlsson känner inga krav på slutspel.
- Nej, det gör jag inte, men det är klart att man vill dit nu när vi har chansen, säger han.
- Jag kände mig 20 kg lättare efter matchen mot AIK, om man säger så. Jag har sagt hela tiden att vi måste vara förberedda på allt, men som vi kämpat hela säsongen så hade det varit jobbigt att spela i kvalserien. Vi hade ställt om oss och varit förberedda på det också, men det hade inte känts rättvist.
Framförallt så kan Växjö Lakers åka till Luleå utan att känna kniven på strupen, vilket varit fallet som nykomling i 54 omgångar.
- Så är det, men jag tycker att vi har hanterat det här med att spela med kniven på strupen på ett bra sätt. Det är lätt att man blir apatisk och spänd, men det har vi inte blivit. Nu på slutet tycker jag att vi har levererat fem bra matcher på raken, även om vi förlorat tre av dem, säger Janne.
- Man får det man förtjänar efter 55 omgångar. Går vi inte till slutspel så är det så, då är vi inte värda att vara där.
Vad säger du till laget inför matchen?
- Det är samma sak som vanligt. Vi spelar för att vinna och spelar på samma sätt som vi gjort innan.
Klart är i alla fall att Växjö Lakers kan spela helt utan press i Luleå. Man har allt att vinna, inget att förlora.
- Förhoppningen är att den här lilla krampen som kanske funnits där tidigare ska försvinna, men det får inte bli något övermod som blir naivitet. Förhoppningen är att vi ska kunna slappna av, men ändå vara hungriga och rejäla. Då tror jag att vi har några procent till att kräma ur det här laget. Vi ska komma in i en målsituationen med ett leende på läpparna, och inte vara krampaktiga som vi varit stundtals tidigare, säger Janne.
Spelar det någon roll att ni gjorde en förhållandevis dålig match senast mot Luleå, där ni förlorade med 1-0?
- Nej, det tror jag inte spelar någon roll. Vi var så dåliga där att det inte fanns någon energi. Jag tror inte det påverkar alls. På något sätt var den matchen ändå positiv: att vi kunde vara så dåliga men ändå ha chans på poäng var en bedrift.
I media diskuteras det att Luleå kanske vill att Växjö Lakers ska vinna, så att de kan välja Växjö Lakers i slutspelet...?
- Ja, man kan ju hoppas att det är så för vår skull (haha). Men jag tror inte att Luleå kommer att slappna av, inte en chans.
Matchen mot Luleå startar klockan 19.00 tisdagen 6 mars.
Matchen kommer att sändas på mediakuben i VIDA Arena och det är gratis inträde!
-> Läs mer om sändningen i VIDA Arena
Matchen sänds också på webben via Växjö Lakers hemsida och matchen går som kampanj till halva priset och kostar 69 kronor (ordinarie pris 139 kronor).
-> Läs mer om webbsändningen
VIDA ARENA
Se matchen live i VIDA Arena
WEBBSÄNDNING
Se matchen på Växjö Lakers hemsida
Jan Urbas (axel) och Erik Josefsson (njure) är borta resten av säsongen.
Mike Iggulden rehabiliteringstränar sitt knä men är inte redo för spel mot Luleå.
- Det känns bättre och bättre, hälsar Iggulden.
I övrigt är alla redo för spel och Anders Eriksson som missade matchen mot AIK på grund av sjukdom tränade under måndagen.
| GP | GD | P | |||
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1 | Luleå | 54 | 21 | 97 |
![]() |
2 | Skellefteå | 54 | 22 | 93 |
![]() |
3 | Frölunda | 54 | 28 | 90 |
![]() |
4 | HV71 | 54 | 20 | 89 |
![]() |
5 | Brynäs | 54 | 7 | 89 |
![]() |
6 | Färjestad | 54 | -1 | 84 |
![]() |
7 | AIK | 54 | 15 | 81 |
![]() |
8 | MODO | 54 | -2 | 77 |
![]() |
9 | Växjö | 54 | -6 | 77 |
![]() |
10 | Djurgården | 54 | -20 | 72 |
![]() |
11 | Linköping | 54 | -17 | 71 |
![]() |
12 | Timrå | 54 | -67 | 52 |
24/05 Läget i lagen inför 2...
21/05 Växjö värvar backen C...
21/05 Elitserielagens träni...
20/05 Tack för säsongen 201...
17/05 Säkra din plats till...
08/05 Se de hetaste tacklin...
08/05 Växjö värvar finländs...
02/05 Det här är årets mål
02/05 Det här är årets rädd...
02/05 Här är spelschemat fö...
25/04 Dags att rösta fram "...
25/04 Dags att rösta fram "...
25/04 Tack för säsongen: Vä...
23/04 Elitserien 2013/2014...
17/04 Eddie Larsson till Vä...
12/04 Sebastian Erixon förs...
10/04 Växjö Lakers fortsätt...